gtAcademy

Relacja z GT Academy 2015 z kierowcami FSP

Przypomnijmy, iż pod koniec roku 2015 dwóch naszych kierowców – Kuba Brzeziński oraz Nikodem Wiśniewski mieli okazję brać udział w finałach NISSAN GT Academy.

W Europejskiej GT Academy z 2015 roku wprowadzono wiele zmian – między innymi zmodyfikowano system kwalifikacji oraz przeniesiono race camp z toru Silverstone do gorącego pustynnego klimatu toru Yas Marina w Abu Zabi.

System kwalifikacji w 2015 roku został uproszczony oraz położono jeszcze większy nacisk na wyniki w Gran Turismo®6. Bez finałów narodowych potencjalni zwycięzcy musieli odróżnić się od reszty poziomem swoich umiejętności. Oprócz zwycięzców z sieci doszli także uczestnicy zawodów odbywających się na żywo podczas imprez w całej Europie takich jak Goodwood Festival of Speed w Wielkiej Brytanii czy finał Ligi Mistrzów UEFA w Berlinie.

W październiku 2015 roku 56 najszybszych graczy Gran Turismo z całej Europy, reprezentujących 11 krajów, przyjechało na tor Yas Marina, aby spędzić tam tydzień, który miał odmienić życie jednego z nich.
Rozmaite wyzwania składające się na Race Camp w Abu Zabi, w tym tor z przeszkodami na pustyni czy pojedynki na „moście donikąd” w Nissanach GT-R, dały wszystkim mocno w kość. W ciągu tygodnia uczestnicy mogli usiąść za kółkiem wielu różnych samochodów – pustynnych łazików, Nissanów Juke NISMO, wyścigowych Nissanów 370Z czy Nissanów GT-R.

Warunki pogodowe miały bardzo duży wpływ na wyniki – wysoka wilgotność wysysała z zawodników wszystkie siły. Uczestnicy z lepszą kondycją mieli większe szanse w każdym z wyzwań. Nigdzie jednak aura nie odegrała tak decydującej roli jak podczas brutalnego wyścigu w łazikach na pustyni Rub’ al Khali – 650 tysięcy kilometrów kwadratowych piasku z temperaturami, które topiły plastikowe elementy pojazdów.
Opiekunowie drużyn, wśród nich Max Chilton i Tim Coronel, nadzorowani przez głównego sędziego Roba Barffa, oferowali swym podopiecznym wsparcie i rady zawodowych kierowców. Wszystkie decyzje były bardzo trudne, ale zdecydowanie najtrudniejszą musiał podjąć w finale opiekun Niemców, JP Kraemer. Nie dość, że był zmuszony wybrać pomiędzy dwoma bardzo zbliżonymi poziomem zawodnikami, to na dodatek byli oni braćmi.

ZWYCIĘZCY TERYTORIÓW

  • Ben Bishop (UK)
  • Romain Sarazin (Francja)
  • Nikodem Wiśniewski (CEE)
  • Victor Prim (Iberia)
  • Emile de Dryver (Beneluks)
  • Simone Maria Marcenò (Włochy)
  • Thomas Kiefer (Niemcy)

Cała siódemka udowodniła w wyścigu finałowym, że posiada odpowiednie umiejętności, aby zostać jednym z NISMO athlete. Zawodnicy ukończyli czysty wyścig, podczas którego doszło do kilku imponujących manewrów atakujących i obronnych. Ostatecznie wyróżnił się jeden z kierowców – Francuz Romain Sarazin. Wyprzedził Bena Bishopa na pierwszym zakręcie, a potem tylko zwiększał swoją przewagę, by dojechać jako pierwszy.

źródło: gran-turismo.com

W dniu 27 czerwca 2016 stacja AXN Spin wyemitowała czteroodcinkowe podsumowanie tego wydarzenia wraz z polskim komentarzem który możecie zobaczyć poniżej.

FEEDER League | FEEDER Ragnar Simulator